Организационен живот на СЛРД Троян

  


Организационен живот - Заедно в добри и лоши дни


     В чл.9,т.6 от глава Втора на Устава на „Сдружение ловно-рибарско дружество - Троян“ е записано, че сред целите, които то си поставя, е „Отстояване на своята независимост и утвърждаване отношение на другарство, взаимопомощ, уважение и етичност между членовете.“  Другарство, взаимопомощ и уважение са отличителни за живота в сдружението през цялото време на съществуването му. 

     Така например през 1900 г., 26 октомври, е осъществена първата групова екскурзия. В нея се включили 15 членове. С дружествени средства се дава другарски обяд. Докъде е била тази първа екскурзия, в протокола за средствата не е споменато.

     Съюзният празник Свети Дух  (в някои източници – Свети Илия) се е отбелязвал колективно. Сутринта на празника ловците с пушки и под строй, с членовете на семействата си, с музика, от центъра на града се отправяли към местността Сеновоза (където се сливат Черни и Бели Осъм). Там, преди общата трапеза, провеждали стрелкови състезания. Победителите получавали награди – повод за особена гордост. Денят минавал във веселие, игри и хора.

     Другарско чувство на съпричастност при траурни поводи организацията проявява за първи път през 1906 г. при кончината на касиера на дружеството Стефан Миховски. Настоятелството провежда траурно заседание. Отпускат се 100 лв. помощ на семейството. Всички ловци участват в погребението, направен е специален венец.  Учител ловец произнася слово, а при спускането на ковчега в гроба проехтява залп от ловни пушки. Тази почит към паметта на съратника и уважението към семейството стават традиция, поддържана и досега.

     Освен това в миналото е съществувала взаимоспомагателна посмъртна каса. Членуването към нея е било задължително, неголямата вноска се е събирала при ваденето на ловния билет. Наследниците са получавали значителна парична помощ.

     Дружеството поддържа културни традиции. През 1910 г. е избрана комисия за подготовка на ловджийска вечеринка. Първата е уредена в следващата 1911 г., като учителите ловци представили пиесата „Воденичарите“. Последвало прекъсване поради войните. 

     Кога се е състояла първата ловджийска вечеринка с томбола, в различните източници има различна информация – според едни годината е 1923, според други – 1925.  За томболата били донесени много зайци, имало и богата трапеза. Томболите в ловните среди винаги са били много атрактивни и чакани с нетърпение от присъстващите, за които в провинциалния живот те са били едно особено силно и незабравимо преживяване .

      Ловните вечеринки продължили известно време, после имало прекъсване. 

     От 1960 г. се уреждат редовно ловно-рибарски вечеринки с пиески, хумор и музика, с богата томбола с разнообразен дивеч. Вечеринките са в този вид до 1977 г. Давали се в края на годината в читалището и привличали много публика с ловния хумор и веселите сценки, които се играели. Дейно участие в тях са взимали през годините Минко Миревски ( баща и син с еднакво име) и внукът Марин Миревски, Никола Сапунджиев, който рецитирал и свои хумористични стихове с авджийско-рибарско съдържание, Никола Бочев Николов, Пенчо Ангелов Вачев, Минко  Чолаков, Спас Иванов Марковски, Ангел Иванов Ангелов, Ангел Йочев, Минко Дулев, Димитър Коцев, Васил Вълков, Дочо Минков Вачков, Иван Казаков, Александър Варов, Димитър Доков, Павел Стефанов, Стоян Минков. В културната дейност на дружеството са участвали и народните певци Илия Аргиров и Марин Дудински ( началото на 70-те г.). Имало е също така прожекции на късометражни филми. 

     През 2009 г. са възстановени вечеринките за закриването на ловния сезон на едър дивеч, което става в средата на февруари. Първоначално те са провеждани в стола на Института по планинско животновъдство и земеделие, а след това – в ресторант „България“. На тях първенците получават награди, разиграва се и традиционната томбола, чрез която се набавят средства за дейностите в сдружението. На търг се предлагат интересни експонати. Събитието е изключително емоционално и атрактивно. То е и мястото на равносметката за сезона, която председателят на сдружението прави публично.

     Така например на първата възстановена вечеринка председателят Минко Акимов връчва медали и грамоти на наградените в Петата национална трофейна изложба, посветена на 110-годишнината от основаването на организацията. Става дума за 8 заслужили ловци, някои от които са с по 2 награди. Г-н Акимов отчита първенство в национален мащаб по отстреляни диви прасета – 586 броя (през 2007г. – 606). Национален рекорд е поставен и при лова на пъдпъдъци – 417. 

     През 2007 г. бе проведен голям ловен събор на стадиона в Троян. Оттогава такъв събор се провежда ежегодно. 

     От 2009 г. откриването на сезона става чрез ловен събор в парк „Къпинчо“ над Троян. Това е едно от основните събития в живота на града през есента. Минава при строга организация, като тук са представители на всички дружинки заедно със знамената си. Свещеник извършва ритуал по освещаване на знамената – за успех и благослов в предстоящите ловни излети. Заслужили дейци получават награди и публично признание. В художествената част на събитието се канят висококачествени популярни изпълнители ( сред тях „Ку-ку“ бенд, оркестър „Калофер“ и др.). Заради епидемията от вируса ковид-19 през 2021 г. не е организиран ловен събор, нито ловна вечеринка.

     Особено интересен в живота на организацията е т.нар. „председателски лов“. Името подсказва, че в него  участват председателите на дружинките, при домакинството на една от тях. След ловния излет се провежда среща с ръководството на сдружението. В непринудена обстановка се обсъждат проблеми, споделя се опит, дават се предложения за развитие. Отстреляните животни остават в полза на дружината домакин и/или се прави дарение (на Домове за стари хора, на Социалния патронаж).През 2021 г. такъв лов не е проведен поради намалелия брой на дива свиня.

     Годишнините – на национално или местно ниво, се отбелязват по подобаващ начин. Във връзка със 100-годишнината на ловната организация през март 1984 г. в дружеството е осъществена среща с ловци ветерани ( над 70-годишни). Присъстват 60 човека, а свои  спомени разказват прочути ловци като Васил Пенчев от Черни Осъм, Цветан Василев, Минко Найденов и Марин Хитров от Троян , Михаил Щърбанов от Априлци. 

     За 100 г. на БЛРС е организиран и събор през септември същата година на „Къпинчо“.  

     През 1987 г. са отбелязани 90 г. от създаването на дружеството. В чест на това събитие е решено до откриването на ловния сезон за едър дивеч всички ловци да са с еднакво спортно облекло, да се излъчат един майстор на спорта по улов на риба, двама кандидат-майстори на спорта по риболовна техника и един кандидат-майстор на спорта по ловна стрелба. Решено е също така в училищата в Троян и Априлци да се сформират групи по ловна стрелба и риболовна техника, да се организират другарски срещи и излети.

     На 1 октомври 1994 откриват ловния сезон със събор за 97 години от началото на организирано ловно-рибарско движение в района. Желанието на организаторите е да го превърнат в празник на целия град в едно твърде разделно в политическо отношение време.

     В мащабно за града събитие се превръща празникът за вековния юбилей на троянската организация. На 27 септември 1997 г. на Капинчо са ловци и риболовци заедно със семействата си и много гости. Празникът е зачетен лично от доц. Нино Нинов, председател на Съюзния съвет на БЛРС, и от бъдещия почетен гражданин на Троян Марко Семов, член на Съюзния съвет. Тук са областният управител Илиян Обретенов и кметът на Троян Дилян Енкин. На ЛРД –Троян, високите гости връчват юбилеен вимпел „110 години ловно движение в България“, над 30 активисти и ветерани получават също персонални почетни вимпели. На поляната има чевермета, звучи гласът на певеца Георги Гоцев, в програмата са гоцеделчевският оркестър „Неврокоп“, мажоретките и Духовият оркестър на Троянското читалище. Има изложба на трофеи и на кучета (ловни, декоративни, домашни, стражеви). Сред тях и ловното куче на Милен Църовски от ЛРД-Балабанско, което е с първа награда от Федерацията по кинология. Благослов към всички членове на Сдружението отправя Смоленският епископ Нестор, игумен на Троянския манастир. Председателят адвокат Илковски отчита големите успехи в подхранването и опазването на дивеча и рибата, челното място в страната по добив на дивечово месо на единица площ, регистрираните трофеи, риболовните успехи в национални състезания.

     Своята 110-годишнина дружеството отбелязва по особено тържествен начин. 1800 ловци и риболовци от Троян и Априлци (928 ловци, 900 риболовци според точните отчети) заедно със своите семейства и много граждани на стадиона в Троян празнуват на 22 септември 2007 г. Те са в 26 шатри – колкото са дружините. Специално да уважат юбилея тук са председателят на Съюза на ловците и риболовците в България доц. Христо Михайлов и заместникът му Иван Петков. Доц. Михайлов дарява на ЛРД картина. Председателят Минко Акимов произнася тържествено слово, в което проследява миналите и настоящите успехи на троянските ловци и риболовци, които са първенци в страната по грижи за дивеча и рибата, както и в спортната дейност. 

     На събора е подредена изложба от трофейни експонати, които присъстващите разглеждат с интерес. В киноложката изложба участват 12 ловци. Първо място печели четиригодишното куче Тигър на Янко Белевски от Шипково, а втори е Мечо на Васил Шкембов от Априлци. 

     Сред множеството се виждат децата риболовци, дошли тук с купите и медалите, които имат от престижни състезания. 

     На 60 ловци и риболовци са връчени почетни грамоти и предметна награда -  часовник. Отличен сред тях е най-възрастният ловец, 96-годишният  Стойко Недялков от Добродан. За веселието – запазена марка на ловци и риболовци, допринасят не само добрата трапеза и сладкодумните авджийски и рибарски истории, но и подбрани изпълнители: Валя Балканска, Георги Гоцев и Иван Гоцев, оркестър „Каба гайди“ от Смолян, танцов състав „Пиринче“. Извиват се хора, на които се развяват знамената на ловните дружини.

     На 22 септември 2012 г. Сдружението отпразнува 115-годишнина. Председателят на УС Минко Акимов подчертава в своя доклад, че това е най-голямата обществена организация на територията на общините Троян и Априлци. Устояла е на предизвикателствата на времето, полага много грижи за опазването на природата, затова дивечът и рибата се увеличават. Сдружението е национален първенец по стопанисване и отстрел на дива свиня, гордее се с рекордното постижение 1197 диви свине през сезон 2011/2012г. Детският отбор по спортен риболов е носител на националната купа и продължава добрите традиции при риболовците - неизменно да е в челото при национални първенства.  

     На празника е отслужен тържествен водосвет от Ловчанския владика Гавриил. Заедно с отец Станимир Маринков той поръсва ловците и знамената със светена вода. Главният секретар на Националния съюз Григор Гогов връчва почетен знак на заслужили дейци: Тодор Цветковски от дружината в Терзийско, Иван Дочев, Стефан Стратев от Врабево, Иван Дулев от Балканец, Стайко Стайков от Зла река, Иван Йонков от Велчево. Най-високото признание е за Иван Дочев и Минко Акимов – двамата всеотдайни радетели на ловно-рибарската кауза получават званието „Заслужил деятел на ловно-рибарското движение“. Иван Дочев получава през 2016 г. и друга награда – почетен знак за заслуги.

     120-годишнината също е отбелязана  подобаващо. За място на празника е избран мотополигонът край Троян, където са вдигнати 27 шатри. Благословия дава лично игуменът на Троянския манастир, Велички епископ Сионий. Пред многобройните гости и участници в събора председателят на УС Минко Акимов изтъква в словото си, че сдружението е най-дълголетната и най-многобройна обществена организация на територията на общините Троян и Априлци. Наброява 1600 членове, стопанисва територия от 82427 хектара, сред най-добрите е в СЛРБ. Наред с това години наред е първенец или в призовата тройка в отстрела на диви свине. „Ние сме съвременни защитници на природата и дивеча и се гордеем с приноса си за развитието и обогатяването на дивечовото и рибното богатство в красивия Троянски край“, казва г-н Акимов. „Въпреки че не е най-голямото в страната,  троянското сдружение е било давано за пример за доброто стопанисване на едрия дивеч (дивата свиня и благородния елен) на национално ниво, за развитие на разнообразна дейност и вярвам, че винаги ще бъде така”, е оценката на високия гост – председателя на СЛРБ Васил Василев, внук на един от най-прочутите ловци в Троянско – Васил Пенчев от Черни Осъм.  Почетен плакет връчва г-н Василев на председателя на СЛРД-Троян, Минко Акимов. Приветствия поднасят лично кметовете на Троян и Априлци Донка Михайлова и Младен Пелов. Михайлова дава почетна грамота на Минко Акимов за 120-годишнината на Сдружението. В програмата са включени атрактивни състезания: за най-добро мезе от дивеч (тук се отличава ЛРД - Белиш), „Кой ще уцели мезето“ (участват деца), надиграване с ръченица. Интерес предизвикват  изложбата на гончета, организирана от НК „Българско гонче“,  и лекцията за ловните кучета. Градусът на настроението поддържат Илия Илиев – Професора, и групата му, гайдарският състав „Родопско“, танцов състав „Здравец“. 

     Председателят на УС  на Националното сдружение Васил Василев връчва най-високите почетни отличия на организацията: заслужил деятел – на Иван Михалев Дулев и Стайко Иванов Стайков; почетен знак на НЛРС – на Петър Иванов Църов. Председателят на УС на Сдружението Минко Акимов също връчва награди и грамоти за приноса им като дългогодишни председатели на дружинки (по азбучен ред на дружините) на: Тодор Христов (ЛРД-Априлци), Калин Драгойски /ЛРД – Белиш/, Трифон Попски (ЛРД-Борима), Стефан Стратев (ЛРД-Врабево), Николай Колев (ЛРД-Голяма Желязна), Марин Маринов (ЛРД-Дебнево), Тодор Терзиев / ЛРД – Калейца/,Петър Петров (ЛРД-Старо село), Тодор Цветковски (ЛРД -Терзийско),  Станке Василев (ЛРД-Черни Осъм), на Цочо Мутевски, Николай Стратиев, Тодор Банков, Петър Трифонов, Тодор Чакъров /////////////////////////////////////

     Сред специалните подаръци за юбилея е инкрустирана пушка, поднесена от кмета на Севлиево д-р Иван Иванов. А на финала гръмва черешово топче – гордост на дружината във Видима. 

     През лятото на 2016 г. сдружените троянски ловци са сред участниците в тържествата на връх Шипка – израз на патриотична съпричастност и уважение към българското минало. 

      Необходимо е да се отбележи, че троянци винаги са били сред дейните участници в националните ловни събори. Така например през 2008 г. 300 ловци, представители на 1000-та членове на СЛРД-Троян, са сред 20-те хиляди на Националния събор край Габрово, м. Узана, където се отбелязват 110 г. от основаването на Националното ловно-рибарско сдружение. През 2018 г. националният събор е край Карлово и троянци отново са достойно представени.

     Свои празници и организационен живот имат и отделните дружинки – през годините в зависимост от активността на председателите и сплотеността и отзивчивостта на членовете.