Сдружението в XXI век

Сдружението в XXI век 


     Организацията укрепва все повече и отбелязва най-големите успехи през цялото свое съществуване.

     През 2008 г. членската маса наброява 1000 ловци. През 2004 г. са приети нови 40 ловци, през 2005-а –  още 50. 

     Почти толкова са ловците през 2012 г. - 1006, а риболовците – 448. 120-годишнината сварва за пет години увеличение с над 150 човека при ловците, които вече са 1163. Дружинките са 27, включително Троян-1 и Троян-2 (неофициално разделение на троянската дружина).  

     Сдружението стопанисва по данни от 2022 г. 77 989, 5 ха площ на територията на държавните горски стопанства и Държавно ловно стопанство „Русалка”.  По-конкретно на територията на ДГС в Борима  са  10 894,4 ха съгласно сключените с държавата договори,  най-много площ – 47 772, 3  ха, е на територията на ДГС -Троян, най-малко – на ДГС - Черни Осъм (6 630, 6 ха). От Държавното ловно стопанство в Априлци са предоставени за целите на сдружението 12 692, 2 ха.


     В края на 2017 г. СЛРД – Троян, притежава 7 дка земя на рибарник в Голяма Желязна и сгради на пъстървовото стопанство там. В града собственост на сдружението е сграда с ресторант, магазин и два офиса. В крак с времето, СЛРД разполага с необходимата компютърна техника, използва актуални програмни продукти за счетоводство и труд. Ловците са въведени в електронна картотека.  

     СЛРД притежава две транспортни средства: „Нисан“ и „Дайхатсу Фероза“.                                                                                                                                                                                                                                     

     Приетият през септември 2000 г. нов Закон за лова и опазването на дивеча (с над 10 промени до 2017 г.) налага уставът на организацията да бъде актуализиран, което става през 2008 г. 

     За да се спазят изискванията на Закона и Правилника за приложението му, през 2009 г. дружините са регистрирани в държавните горски стопанства и в Държавното ловно стопанство –Априлци. Това е факт до откриването на новия ловен сезон в началото на август.  

     Законово изискване от 2009 г. е към всяко сдружение да има на трудов договор специалист по лова. В Троян на тази длъжност е  назначен инж. Сашо Василков. Ръководител  е Иван Дочев Тодоров, главен счетоводител – Марин Стефанов Ганков. От 1 юни 2016 г. Събчо Лалев Вълков е назначен за ловен надзирател, а Сашо Василков  поема функциите на  ръководител, като съвместява и задълженията на специалист по лова. 

     Сред рутинните дейности е ежегодният подробен инструктаж през септември, провеждан с ръководителите на ловните излети и председателите на дружините. Акцентът е върху организацията на лова, ползването на дивеча, дисциплината, спазването на законността, боравенето с ловното оръжие. От 2009 г. е въведена и лекция за първа помощ при нараняване. Поводът  е завършил фатално инцидент с ловеца Минко Маринов от Балабанско, наранен от дива свиня.

     На инструктажа присъстват и дават необходимите указания представители на горските стопанства, на служба „Контрол на общоопасните средства“, на прокуратурата. Специалисти от Противопожарната служба също инструктират ръководителите на лова и председателите на ловни дружини.

     На дива свиня се ловува групово, а на сърна и благороден елен - индивидуално (подборно). Груповото ловуване позволява да се запълни целият график за ловния сезон така, че всяка дружина да  ползва всички ловни излети, и то само за дива свиня.

     На хищници се ловува изключително индивидуално, като само през  ловния сезон при груповото ловуване на дива свиня се отстрелват и хищници. От 2014 г. е въведен нов начин за издаването на разрешителните  - с писмено заявление от председателите  за всеки месец. Така разрешителното се издава за конкретното място (стървилището). Ловуването извън това място се счита за бракониерство.

     Съгласно устава на сдружението общите събрания на дружините се провеждат най-късно до 31 март. Всяка година през март е и преброяването на  дивеча. Ръководствата на дружините подхождат  с чувство на отговорност към това мероприятие.

     Изискване на новия Закон за  лова е да се събира такса за стопанисване на дивеча. Тя е 50 лв. През 2018 г., като ловците над 55 години заплащат 25 лв. такса. В следващите години е увеличена на 60 лв., а от 2022 г. е 80 лв. За улеснение на членовете в СЛРД-Троян, е прието  таксата да се събира още през декември  заедно с членския внос. До края на март 30 % от таксата се превежда на ДГС и ДЛС. 

     От 2007 г. ЛРД издава и риболовни билети. От 2006 г. риболовният билет от 15 лв. става  25 лв. съгласно Закона за рибарството и аквакултурите.

     Финансовата стабилност е факт и в новия век. Дейностите на сдружението се финансират от собствени средства и от спонсорство.